Za Boratów rządzących Kazachstanem naród nie odpowiada.

4 wrz

Za Boratów rządzących Kazachstanem naród nie odpowiada.

Okazuje się, że polski bramkarz Artur Boruc napisał na swojej stronie coś o Boracie i niektórzy w Kazachstanie poczuli się obrażeni.

Ale ja się zastanawiam, dlaczego ci  ludzie czują się urażeni, jeśli władze Kazachstan względem swojego narodu zachowują się jak boraci.

Kazachstan to ogromny kraj o niezliczonych bogactwach naturalnych i z niewielką liczbą mieszkańców – w sumie 17 milionów biednych ludzi. Tylko garstka ludzi z kręgu władzy posiada miliony i miliardy dolarów, a nikt nie wie, w jaki sposób zdobytych, większość informacji trzymana jest w tajemnicy i od społeczeństwa i od dziennikarzy i od marionetkowych posłów.

Ograniczenie swobód politycznych i wolności słowa, areszty i więzienia przeciwników władzy, brak niezawisłego sądownictwa, wszechobecna korupcja – to jest dzisiejszy Kazachstan. Ani jedne dotychczasowe wybory, zarówno parlamentarne jak i prezydenckie, nie zostały uznane przez społeczność międzynarodową za wolne i demokratyczne.

Ale czy to jest normalne, jeśli to nie jest boratostan żeby trzymać poetę i dysydenta Aron Atabek bez winy w więzieniu 10 lat, a nieetyczne, że 10 lat nie widział żony i córki, a etyczne aresztować ludzi na ulicy lub przy wychodzeniu z domu po prostu za to, że władze uważają że mogą złamać prawo. A czy to etycznie, kiedy garstka ludzi opływa w luksusy a zwykły ludzie w małych miejscowościach nie mają wody pitnej.

A czy to nie jest boratyzacja, że władza Kazachstan chcą sprzedawać ziemie naszych przodków Chińczykom. Czy to nie jest boratyzacja, jeśli coraz więcej ludzi opuszcza kraj, a dzieci z rodzin rządzących krajem w większości mieszkaj za granicą.

Rdzennych Kazachów mało jest w sporcie, ponieważ władze wolą kupować gotowych sportowców z zagranicy, niż wychowywać własną młodzież. Władze nie chcą budować boisk, później czekać póki młode piłkarze lub inny sportowcy osiągną sukcesy, władza chce tu i teraz, jutro ich mało obchodzi. I tak jest nie tylko w sporcie.

Dlatego należy pytać władze Kazachstanu o boratyzację, zamiast szukać winnych na całym świecie.

Stowarzyszenie Wspolnota Kazachska

Balli Marzec

Tel +48 605 039 973

[email protected]

www.wspolnotakaz.pl