List NGO z Polski do Prezydentów Rosji i Ukrainy.

26 kwi

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Szanowni Panowie Prezydenci!

Zwracamy się do Prezydentów Rosji i Ukrainy z apelem o wsparcie naszej inicjatywy – ze względu na katastrofalną sytuację humanitarną w Mariupolu, my organizacje pozarządowe NGO z Polski chcemy przyjechać do Mariupola, żeby monitorować ewakuację kobiet i dzieci z Azovstalu.

24 kwietnia Pułk Azov udostępnił nagranie wideo z Azovstal, w którym cywile ukrywają się przed rosyjskimi atakami: widać na nim kobiety i dzieci w podziemnym bunkrze pod zakładami Azowstalu. Mariupol. Cywile schronieni w Azowstalu błagają o pomoc.

Proszę wszystkich, pomóżcie proszę, uwolnijcie nas! – zaapelowali do świata.

Władze Ukrainy mówią, że są gotowe zapewnić możliwość bezpiecznego wyjazdu cywilów z Mariupola. Przedstawiciel pułku Azow przekazał, że cywile i dzieci boją się ewakuować korytarzem humanitarnym w związku z intensywnymi ostrzałami.

Federacja Rosyjska deklaruje, że nie ma przeszkód dla wyjścia ludności cywilnej z Azowstalu, z wyjątkiem pryncypialnej decyzji samych władz Kijowa i dowódców formacji Azov o dalszym utrzymywaniu ludności cywilnej jako „ludzkiej tarczy”.

Uzgodniony wcześniej korytarz humanitarny do ewakuacji ludności cywilnej z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu nie zadziałał, ponieważ strony konfliktu nie dotrzymują zawieszenia broni.

Prosimy o zorganizowanie korytarza humanitarnego dla ewakuacji kobiet i dzieci z Azovstalu do miejsca, w którym czekał by na nich transport i karetki pogotowia a my jako przedstawiciele organizacji pozarządowych NGO będziemy niezależnymi obserwatorami i gwarantami ewakuacji kobiet i dzieci z terenu Azovstal.

Wierzymy w dobrą wolę Panów Prezydentów, i że wspólnymi silami uda się nam ewakuować kobiety i dzieci z Azovstalu.

Z poważaniem,

Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska

Balli Marzec

Tel +48 605 039 973