Opozycja wzywa do dialogu i prosi o pośrednictwo Prezydenta RP.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Pan Andrzej Duda
Panie Prezydencie,
W związku z wizytą Prezydenta Kazachstanu N. Nazarbajewa zwracamy się z prośbą o pomoc i wsparcie w organizacji spotkania opozycji Kazachstanu z Prezydentem Kazachstanu.
Ograniczenie swobód politycznych i wolności słowa, areszty i więzienia przeciwników władzy, brak niezawisłego sądownictwa, wszechobecna korupcja – to jest dzisiejszy Kazachstan.
Kazachstan znajduje się w historycznym momencie, kiedy naród nie zgadza się z polityką obecnej władzy, są protesty robotników, są fale samobójstw młodych ludzi, represje wobec zwykłych obywateli wychodzących na pokojowe mitingi. Narasta potrzeba dialogu władzy z opozycją, aby zmienić tą sytuacje i nie dopuścić do masowych protestów i rozlewu krwi.
Polska historia daje przykład, jak pokojowo rozwiązywać takie sytuacje. Większość sierpniowych postulatów Solidarności z 1980 roku jest aktualnych i dzisiaj dla Kazachstanu.
Opozycja Kazachstanu jest gotowa do rozmów z Prezydentem Nazarbajewem o realizacji następujących postulatów:
- Akceptacja niezależnych od wladzy i pracodawców wolnych związków zawodowych.
- Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.
- Przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji wolność słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw
- Zwolnić wszystkich więźniów politycznych, znieść represje za przekonania.
- Podjąć realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:
- a) podawanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,
- b) umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.
- Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
- Nie sprzedawać i nie wydzierżawiać ziemi Kazachstanu cudzoziemcom.
- Żądamy uwolnienia ludzi, którzy są aresztowani za udział w masowych protestach w obronie ziemi przed oddaniem w obce ręce.
- Zagwarantować wolność zgromadzeń i swobody wyrażania poglądów.
- Zagwarantowanie wolnych i demokratycznych wyborów – OBWE nie uznało za wolne i demokratyczne ani jednych wyborów w Kazachstanie.
- Zapewnić pluralizm polityczny poprzez zmniejszenie liczby osób wymaganych do rejestracji partii z 40.000 do 1.000, tak jak to jest w Polsce.
Uważamy, że Polska ma moralny obowiązek pośredniczyć w tych rozmowach, chociażby ze względu na mieszkających w Kazachstanie Polaków, zesłanych w czasach stalinowskich.
Wierzymy że wsparcie Polski tych rozmów pomoże doprowadzić do demokratyzacji Kazachstanu i tym samym Kazachstan stanie się realnym strategicznym partnerem dla Polski w tym regionie.
Prezes Opozycji Kazachstanu za granicą
Balli Marzec
Tel +48 605 039 973