Otwarty Dialog nawołuje do rozlewu krwi?

27 lip

Otwarty Dialog nawołuje do rozlewu krwi?

W związku opublikowaniem przez Fundację Otwarty Dialog (FOD) skandalicznej instrukcji nawołującej do destabilizacji Polski chciałabym podzielić się swoją wiedzą na temat tej organizacji.

Od wielu lat działam na rzecz przemian demokratycznych w mojej Ojczyźnie – Kazachstanie. Współpracowałam m.in. z Prezydentem Lechem Kaczyńskim w sprawie przestrzegania praw człowieka w Kazachstanie.

Nasze pierwsze akcje jako Wspólnoty Kazachskiej odbyły w latach 2002, np. kiedy chciano wręczyć Nursułtanowi Nazarbajewowi doktorat honoris causa krakowskiej AGH, na co nie zasługiwał. Po naszej interwencji tego nie zrobiono. Od tamtego czasu bardzo dużo działań podejmowaliśmy, opinia naszego stowarzyszenia jest słyszana w Polsce i Kazachstanie. Teraz boję się ze strony FOD nawet fizycznej napaści, jeśli tak będą reagować dalej i wprowadzać w Polsce takie zasady jak na Ukrainie – bicie, szarpanie politycznych przeciwników, a nawet zabijanie.

Cała działalność Fundacji Otwarty Dialog (FOD) jest nakierowana na to, żeby bronić ich szefa, oligarchy z Kazachstanu Muchtara Ablyazova, który ukradł 6 miliardów dolarów narodowi kazachskiemu i wyjechał na Zachód, a teraz chce zapisać się do opozycji kazachskiej. Ich zadaniem jest przedstawiać go jako męczennika, po to żeby mógł spokojnie żyć na Zachodzie. Fundacja Otwarty Dialog na początku zajmowała się tylko Kazachstanem, potem zaczęli zajmować się także Ukrainą, Rosją, krytykując władze tych krajów, tylko po to żeby stworzyć sobie historię działalności, żeby się uwiarygodnić. Tworzonych jest wiele organizacji pozarządowych, które mają bronić mocodawcę, tworzone są gazety, które piszą o nim tylko pozytywne rzeczy, na nawet współpracownik Otwartego Dialogu Ukrainiec Igor Viniavski pracuje w TV Belsat i robi programy o nim w Polsce.

Finansuje to wszystko Ablyazov a olbrzymie pieniądze pojawiają się na koncie FOD w niejasnych okolicznościach. Groźne jest to że ich szef za pieniądze ukradzione narodowi kazachskiemu tworzy mafijne struktury. Już zaczął to robić w Polsce. Mafijne, bo mafia to pieniądze i władza – a oni mając ogromne pieniądze próbują podkupić polskich polityków i wpływać na polską politykę. Według sprawozdań finansowych utrzymuje się głównie z darowizn od osób prywatnych, często o wschodnioeuropejsko brzmiących nazwiskach, najhojniejszym z nich jest Petro Kozlovskyy, który przekazał Fundacji Otwarty Dialog w latach 2012-2014 ponad półtora miliona złotych, znaczącymi darczyńcami są także liderzy organizacji, przewodniczący Rady Fundacji Bartosz Kramek podarował w tym samym okresie ponad 322 tysiące złotych, jego firma Silk Road Biuro Analiz i Informacji sp. z o.o. ponad 118 tysięcy złotych, natomiast jego żona, prezes Fundacji Ukrainka Ludmiła Kozłowska przekazała ponad 140 tysięcy złotych. Podejrzewamy, że w ten sposób odbywa się pranie brudnych pieniędzy. Ich firmy współpracują z firmami ludzi Ablyazova, stąd są takie duże środki. Z FOD współpracowali politycy Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba, Marcin Święcicki, Piotr Borys, Michał Boni, pani Gajewska, a także Michał Ujazdowski, Małgorzata Gosiewska, Agnieszka Romaszewska i wiele innych aktywnych polityków i prawników – w załączeniu zdjęcia przedstawicieli Fundacji i polityków. Warto dodać że fundacja została założona przez Ivana Sherstyuka, który obecnie przebywa w więzieniu na Ukrainie za pospolite przestępstwa – na stronie organizacji podana jest nieprawdziwa informacja, że Fundację założyła Pani Kozłowska. W załączeniu Status potwierdzający prawdziwego założyciela.

Działam w Stowarzyszeniu Wspólnota Kazachska od wielu lat, jestem znana w Polsce i Kazachstanie jako czynna działaczka – i mówię prawdę o ich szefie więc im zagrażam. My opozycjoniści z Kazachstanu uważamy, że Ablyazov przyniósł nam bardzo dużo szkody swoimi działaniami. Zostałam w Warszawie osobiście zaatakowana przez członków Fundacji Otwarty Dialog, sprawę zgłosiłam na policję, ale prokuratura i sąd odmówiły wszczęcia dochodzenia. Uważamy, że na to wpłynęło to, że FOD współpracowała z Radą Adwokacką i sędziami jak Jerzy Stępień (zdjęcia w załączeniu).

O prawdziwych intencjach Fundacji Otwarty Dialog przestrzegałam ja i moje Stowarzyszenie już od kilku lat, zależało mi na tym żeby ta organizacja nie psuła działań opozycji kazachskiej, nie torpedowała moich działań opozycyjnych. Jak pokazują najnowsze wydarzenia FOD postanowił zaangażować się z całą siłą w wydarzenia w Polsce. Wiele ludzi oszusta oligarchy z Kazachstanu legalizowało swój pobyt w Polsce. Oprócz tego mieli kontakt i możliwość wpływania na rządzących i wiele innych przywilejów. Uważamy że Fundacja Otwarty Dialog za pieniądze, za miliardy dolarów oligarchy z Kazachstanu chce zrobić w Polsce przewrót, żeby mieć kraj dla własnej dyspozycji. Polskie władze powinny zainteresować się działalnością Fundacji Otwarty Dialog zanim dojdzie do rozlewu krwi w Polsce. Wzywanie do obalenia siłą demokratycznie wybranego rządu jest przestępstwem. W razie potrzeby jestem gotowa udzielić dodatkowych bardziej szczegółowych informacji.

Aktualnie przebywam w Kazachstanie aby tu na miejscu walczyć o demokrację, przez ostatnie 10 lat władze nie zezwalały na mój przyjazd, teraz przyjechałam na pogrzeb mamy wykorzystując zniesienie wiz na czas wystawy Expo i ryzykując swoim życiem w konfrontacji z autorytarną  władzą.

 

Z wyrazami szacunku,

Balli Marzec

Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska

Opozycja Kazachstanu zagranicą

[email protected]

tel. 605 039 973