Przedstawicieli opozycja i organizacji pozarządowych z Kazachstanu spotykają się w Europie w Brukseli. W programie jest także spotkanie z posłami Europarlamentu.
Pragniemy zwrócić uwagę światowej społeczności na łamanie praw człowieka i brak demokracji w Kazachstanie. Działamy na rzecz upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka, swobód obywatelskich oraz działań wspomagających rozwój demokracji. Ograniczenie swobód politycznych i wolności słowa, areszty i więzienia przeciwników władzy, brak niezawisłego sądownictwa, wszechobecna korupcja – to jest dzisiejszy Kazachstan. Ani jedne dotychczasowe wybory, zarówno parlamentarne jak i prezydenckie, nie zostały uznane przez społeczność międzynarodową za wolne i demokratyczne.
Kazachstan znajduje się w historycznym momencie, kiedy naród nie zgadza się z polityką obecnej władzy, są protesty robotników, są fale samobójstw młodych ludzi, represje wobec zwykłych obywateli wychodzących na pokojowe mitingi. Narasta potrzeba dialogu władzy z opozycją, aby zmienić tą sytuacje i nie dopuścić do masowych protestów i rozlewu krwi.
Historia Polski daje przykład, jak pokojowo rozwiązywać takie sytuacje. Większość sierpniowych postulatów Solidarności z 1980 roku jest aktualnych i dzisiaj dla Kazachstanu.
Uważamy, że Polska ma moralny obowiązek uczestniczyć w tych rozmowach, chociażby ze względu na mieszkających w Kazachstanie Polaków, zesłanych w czasach stalinowskich.
Wierzymy, że wsparcie Polski pomoże doprowadzić do demokratyzacji Kazachstanu i tym samym Kazachstan stanie się realnym strategicznym partnerem dla Polski w tym regionie. ŚP. Prezydent Lech Kaczyński rozumiał to i wspierał nas.
My, opozycja Kazachstanu będziemy kontynuować walkę z niesprawiedliwością w Kazachstanie. Posiadając ogromne bogactwa w swojej ziemi, społeczeństwo Kazachstanu zasługuje na lepsze życie niż dzisiaj.
Balli Marzec, www.tysol.pl
http://www.tysol.pl/b17793-Opozycja-Kazachstanu-w-Europarlamencie-