List do Ambasador USA w sprawie grantu dla Otwarty Dialog

8 lip

Pani Ambasador Georgette Mosbacher

Ambasada USA w Warszawie

Aleje Ujazdowskie 29/31

00-540 Warszawa

Szanowna Pani Ambasador,

Opozycja Kazachstanu za granicą i Stowarzyszenie Wspólnota Kazachska ze zdziwieniem przyjęła informację, że fundacja Otwarty Dialog otrzymała grant Ambasady USA w Polsce. Uważamy, że taka organizacja nie powinna otrzymywać żadnego wsparcia a jej działalność powinna być zawieszona, a wobec jej szefów wyciągnięte konsekwencje.

Prosimy o możliwość spotkania i przybliżenia tematu.

Fundacja Otwarty Dialog powstała w Polsce w 2009 roku z inicjatywy Ivana Sherstyuk, który został skazany za zlecenia zabójstwa lwowskiego biznesmena, któremu był winien 100 tys. dol. Ivan Sherstyuk, który zakładał tę fundację mówił, że Otwarty Dialog została stworzona przez Ablyazova. Były szef kazachstańskiego banku BTA, Mukhtar Ablyazov, skazany za zorganizowanie zabójstwa swojego wspólnika i sprzeniewierzenie około 7,6 miliarda dolarów.

W 2014 roku została natomiast założona przez Lyudmyla Kozlovska druga bliźniacza fundacja o podobnej nazwie „The Open Dialog Foundation” z innym nr KRS, ale pod tym samym adresem: Al. Szucha 11A/21, 00-580 Warszawa, co wprowadza w błąd. Po co normalnej organizacji dwie takie same organizacje o tej samej nazwie? Takie sztuczki robią organizacje, które chcą coś ukryć.

Finansowanie FOD było od samego początku mało przejrzyste i oparte głównie na wpłatach od osób fizycznych. Wysokość wpłat od osób fizycznych o rosyjsko brzmiących nazwiskach systematycznie się zwiększała wraz z „rozwojem działalności”. Bardzo wysokie kwoty były wpłacane na konto fundacji przez Lyudmyla Kozlovska i Bartosz Kramek, a także przez firmę Silk Road Biuro Analiz i Informacji sp. o.o., której głównym udziałowcem jest Bartosz Kramek, a wiceprezesem Lyudmyla Kozlovska. Firma Silk Road prowadzi dziwne interesy i znaczną część płatności za swoje usługi otrzymuje w postaci przekazów gotówkowych za pośrednictwem Western Union, co powoduje trudności w identyfikacji nadawców pieniędzy i jest niespotykane we współczesnym obrocie gospodarczym. Obrót gotówkowy jest jednym ze wskaźników charakterystycznych dla procederu prania pieniędzy.

Ci, którzy oprócz Kramka i Kozłowskiej utrzymują FOD, to wedle oficjalnych sprawozdań: Petro Kozłowski, Wiktor Mirosznikow, Arkady Agarkow, Dmitrij Kalinowski i Arkadij Browczenko.

Główny sponsor, Petro, to starszy brat Ludmiły. W ukraińskich rejestrach gospodarczych figuruje jako właściciel lub udziałowiec dziewięciu krymskich firm”. Kolejny darczyńca, Arkady Agarkow, mieszka dziś w Petersburgu. Tam też przeprowadził się z Krymu Andrij Browczenko i kieruje petersburską filią Majaka, jest synem jej dawnego dyrektora Wołodymyra. Zajmuje się tym samym co sewastopolska firma Kozłowskiego – zaopatruje rosyjską flotę.

Właścicielami podmiotów przekazujących pieniądze były często spółki zarejestrowane na Seszelach, Belize i w Panamie. Rzecznik koordynatora służb specjalnych wskazuje, że wśród tych przedsiębiorstw są firmy znajdujące się w dokumentacji dotyczącej afery „Panama Papers.

Na uwagę zasługuje również źródło finansowania działalności biura FOD w Brukseli, zarejestrowanego jako organizacja lobbystyczna w Rejestrze korzyści prowadzonym wspólnie przez Parlament Europejski i Komisję Europejską.

Finansowanie Fundacji Otwarty Dialog rodzi wiele pytań. Fachowcy z trzeciego sektora nie mają o FOD dobrej opinii. Uważają, że więcej tam PR-u niż statutowej pracy. Jedni mówią ostrożnie: historia FOD to pasmo przedziwnych zbiegów okoliczności; inni odważniej: to ciąg groźnych prowokacji.

Prawdziwa opozycja w Kazachstanie nie ma nic wspólnego z aferzystą Ablyazovem, chociaż ludzie Ablyazova głoszą w Europie, że prawdziwa opozycja to tylko oni, a ci, którzy nie współpracują z Ablyazov to ludzie reżimu Nazarbajewa. Oczernianie prawdziwej opozycji – takie są metody pracy współpracowników Ablyazova.

To, że Ablyazov nazywa siebie opozycjonistą powoduje ogromne szkody dla nas – prawdziwej opozycji Kazachstanu. My nie posiadamy ukradzionych miliardów i nie współpracujemy z kryminalistami.

Nasze motto, prawdziwej opozycji Kazachstanu to – Ludzie opozycji muszą być jak żona Cezara – czyści i poza wszelkimi podejrzeniami, wtedy w kraju i za granicą będzie zaufanie, szacunek i wsparcie. My, opozycja będziemy kontynuować walkę z niesprawiedliwością i dyktaturą w Kazachstanie. Posiadając ogromne bogactwa w swojej ziemi, społeczeństwo Kazachstanu zasługuje na lepsze życie, niż dzisiaj.

Mafia to nazwa zorganizowanej grupy przestępczej o dużych wpływach, powiązaniach z osobami na różnych szczeblach władzy, policją, biznesem, prowadząca działalność gospodarczą finansowaną z przestępstw; używana przez media nazwa każdej zorganizowanej grupy przestępczej. Definicja słowa mafia dokładnie oddaje działania Mukhtara Ablyazova i ludzi z nim związanych jak Otwarty Dialog.

Fundacja od początku była orędownikiem oligarchy i nie szczędziła czasu, pieniędzy ani wysiłku na rzecz lobbingu, w przestrzeni publicznej, a także przed instytucjami europejskimi, w celu obrony Ablyazova przestępcy, oszusta i złodzieja, który ukradł miliardy, ale Otwarty Dialog próbuję zrobić z niego dysydenta.

Ablyazov wywiózł również z Rosji 3 miliardy USD ale nikt go nie szuka, a zwykle biznesmeni, którzy zadzierają z rosyjską władzą kończą jak Bieriezowski, który nie żyje. Uważamy, że te pieniądze są wykorzystywane przez Otwarty Dialog, będący w istocie instrumentem interwencji miękkiej siły stosowanym przez Federację Rosyjską w hybrydowej wojnie przeciwko państwom, które zagrażają geopolitycznym interesom Federacji Rosyjskiej w Europie Wschodniej.

W rzeczywistości Otwarty Dialog jest narzędziem lobbowania i wpływania na różne instytucje międzynarodowe dla wspierania interesów osób o wątpliwej przeszłości, których majątek często pochodził z oszustw prania pieniędzy.

Brytyjski „The Times” napisał, że szkockie firmy prały pieniądze dla Fundacji Otwarty Dialog (FOD). Według gazety dwie firmy – słupy zarejestrowane w Glasgow i Edynburgu wyprały ponad 26 milionów funtów, z których część została wykorzystana na sfinansowanie organizacji FOD oskarżonej o współpracę z rosyjskimi służbami w celu szerzenia dezinformacji i destabilizacji krajów przeciwnych reżimowi Władimira Putina. Pieniądze miały być przekazane fundacji dla sfinansowania kampanii lobbingowej na rzecz mołdawskiego oligarchy Wieczesława Platona oraz bankiera oszusta z Kazachstanu, Mukhtara Ablyazova.

W Brukseli podczas publicznych przesłuchań specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego ds. Przestępstw stwierdzono, że jest bardzo dużo pytań dotyczących finansowania fundacji Ablyazova „Otwarty Dialog ”.

Fundacja Otwarty Dialog lobbuje i wywiera wpływ na różne instytucje międzynarodowe, a także chroni interesy osób, które nielegalnie zdobyły swoje bogactwo. FOD tworzy dla tych ludzi fałszywy obraz na platformach politycznych Europy, przedstawiając ich jako opozycjonistów prześladowanych za ich poglądy polityczne. Podejrzewamy, że w zaciszu gabinetów podkupują polityków i potrzebnych dla nich ludzi, albo otwarcie zastraszają i nękają. Otwarty Dialog jest narzędziem lobbowania i wpływania na różne instytucje międzynarodowe i wspierania interesów niektórych osób o wątpliwej przeszłości, których majątek często pochodził z oszustw prania pieniędzy.

Działalność fundacji Otwarty Dialog powinna być zawieszona, a wobec jej szefów wyciągnięte konsekwencje.

Balli Marzec

Opozycji Kazachstanu za granicą.

Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska

Tel +48 605 039 973

Mail [email protected]